fbpx

מרכז אגרות קודש - לכתוב לרבי חייגו: 08-9402444

בימים א-ה בין השעות 8:00-18:00

תשובות קולעות

מספר הרב ברוך הרצל בורוכוב, ראש "מרכז אגרות קודש":

הרב משה הוא חסיד שלא משתייך לחסידות חב"ד. הוא אחראי על מקוה הטבילה שבאזור מגוריו.

מאז נכנס לתפקיד, שמע ממני סיפורים רבים על אודות ה'אגרות קודש'. במוצאי אחת השבתות התקשר אלי וסיפר כי בתו הגדולה, נערה כבת שבע עשרה, מבקשת לכתוב לרבי. מובן שהזמנתי אותם לביתי בכבוד רב.

הייתי סקרן לדעת מה הביא אותם במוצאי שבת קודש לבוא ולכתוב לרבי. שלא כתמיד, הפעם לא עצרתי בעד סקרנותי ושאלתי אותם.

שמחתי לשמוע כי גם בחסידות שלהם החלו לאחרונה להנהיג מעין 'מסיבות שבת' לילדים, כפי שהנהיג הרבי, והיוזמים בקשו מהבת לשמש כמדריכה.

היא באה אפוא לשאול את הרבי, האם לקבל על עצמה תפקיד זה. כאשר נפתח הספר בכרך י"ח בעמוד של"ד, ראיתי את פניה המופתעות והנדהמות של הבת. הרבי השיב תשובה ברורה:

"ברכה ושלום! לאחרי הפסק הכי ארוך נתקבל מכתבה מט' בניסן ונעם לי לקרוא בו, אודות פעולותיה בארגון מסיבות שבת, מועדון לבנות וכו'…" התשובה קלעה כחוט השערה!

ברכה לשידוך
אגרות קודש – תשובה קולעת

חלפו מספר חודשים, ושוב הגיעה הבת לכתוב לרבי. הפעם ביקשה את ברכת הרבי לסיום מוצלח של לימודיה בתיכון ולהצלחה במבחנים ובהמשך דרכה בחיים.

כיוון שהפעם לא יכלה להגיע לביתי, כתבתי בעבורה את המכתב והכנסתיו ל "אגרות קודש". לאחר מכן צילמתי את האיגרת שנפתחה והעברתי לאביה, כדי שתעיין בה בעצמה.

עברו יומיים, האב פגש אותי ואמר בצער כי הפעם בתו התאכזבה. "למה התאכזבה?" התעניינתי.

כי "הפעם התשובה לא היתה קולעת כמו בפעם הראשונה", ענה האב. הוא הוסיף שבאגרת התשובה איחל הרבי 'מזל טוב' ל'קישורי התנאים' של הבת, אבל "היא הרי צעירה, רק עכשיו סיימה תיכון", טען כלפיי.

השבתי לו כי לעיתים הרבי עונה תשובות עתידיות, ואני בטוח שימים יגידו.

שוב חלף שבוע ימים, והנה אני פוגש את הרב משה ליד המקוה כשחיוך רחב על פניו, מקצה לקצה. "הרבי מחב"ד, יש לו רוח הקודש", אמר בשמחה מופגנת, "הבת שלי השתדכה!"

הופתעתי ושמחתי, וברכתי אותו כנהוג, בלב שמח. כאן הוא עצמו טרח להסביר: "האמת היא שלא חשבנו על שידוכים עדיין, אבל באופן מפתיע הגיעה הצעה טובה; מדובר בבחור חסידי מצויין, בן למשפחה מכובדת. הם נפגשו קצרות, וכעבור זמן קצר נסגר השידוך. מבלי שתכננו מראש, הכול התרחש במהירות ובהפתעה גמורה", הטעים האב המאושר.

לא חלף זמן רב, ור' משה הציג בפני את החתן – בחור חסידי נעים סבר. לאחר החלפת איחולים וברכות, פנה אלי האב ואמר: "מקובלני שכשזוכים לברכה ולהצלחה בניסים ונפלאות, יש להודות. תרשום בבקשה את שם החתן ואת שם הכלה, כתוב לרבי על השידוך שעלה יפה, תוסיף לרבי תודה בשמי ותצרף את הפדיון נפש".

היה זה בשלהי אלול של אותה השנה. הכנסתי את המכתב ל"אגרות קודש", והמענה היה קולע, כרגיל. לאחר ברכת 'מזל טוב' לחתונה, ציין הרבי כי היות שלא כתבו את תאריך החתונה, מסתמא נותרו עוד מספר חודשים עד לחתונה, ואם כן, ישתדל החתן עד החתונה לסיים מסכת. צילמתי את האיגרת והעברתי לרב משה, ששוב התפעל מאוד מרוח הקודש. הוא ציין שהחתונה אכן נקבעה לראש חודש אדר בבני ברק, ואכן נותרו מספר חודשים עד למועד חתונה.

חלפו מספר חודשים. היה זה בערב שבת קודש, כאשר יצאתי מהמקווה בדרכי הביתה. מבעד לחלון הרכב ראיתי את הרב משה וזוגתו ממהרים לכיווני. מסתבר שהם הבחינו בי קודם. עצרתי את הרכב, והוא מסר בידי פדיון נפש וציין בחיוך נבוך כי מדובר בבת השנייה.

מתברר כי הם שמעו על בחור ירושלמי ירא שמיים שמתאים לבתם, וכי הם רוצים אותו מאוד כחתן לבתם, אך דא עקא, היא אינה משתפת פעולה. היא סבורה שעדיין לא הגיע זמנה להינשא. לכן הם רוצים לשאול את הרבי האם הדבר נכון בעת הזאת, ואם כן, לקבל את ברכתו, שכן הם למודי ניסיון…

הכנסתי את פדיון הנפש ב"אגרות קודש", ולהפתעתי כתב הרבי שיש לשלוח אל המשודכת את חברותיה כדי להשפיע עליה לגמור את השידוך, וכי העניין נוגע ליראת שמים.

ברוך השם השידוך נסגר על הצד הטוב ביותר כעבור זמן לא ארוך. גם הפעם ביקש ר' משה להכניס מכתב תודה לרבי בצירוף פדיון נפש וצדקה. המענה של הרבי הפעם, היה מפתיע לגמרי. הוא עסק ב"הרחבת המקוה במחנם הטהור".

לא היה צריך לטרוח על ההקשר, שהרי הרב משה בעצם הוא האחראי על המקוה באיזור. מקוה זה אכן כבר היה צר מהכיל את הציבור הרחב והיה צורך להרחיבו ולשפצו.

הבעיה ה"קטנה" הייתה, שלא היה די כסף עבור השיפוצים. אולם הרב משה כבר הבין כי עם הוראה של הרבי לא מתעכבים. הוא קבלן שמוכן לבנות "בקצב שלנו", כלומר, קצב הבנייה יהיה תלוי בכסף שיש בקופה. הייתה לי הזכות להשתתף בבניית המקוה שהורחב לנוחיות כולם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד בנושא...

לכתוב לרבי באגרות קודש

קראו את הפסוקים: הַלְלוּ אֶת יְהוָה כָּל גּוֹיִם שַׁבְּחוּהוּ כָּל הָאֻמִּים. כִּי גָבַר עָלֵינוּ חַסְדּוֹ וֶאֱמֶת יְהוָה לְעוֹלָם הַלְלוּ יָהּ (תהילים ק״יז). 
מלאו את בקשתכם ואנו ניצור אתכם קשר בהקדם.